قفل ها چگونه ساخته و تولید شدند؟

تاریخچه قفل های مکانیکی بیش از 6 هزار سال پیش در مصر باستان آغاز شد، جایی که قفل ساز برای اولین بار موفق به ایجاد یک قفل ساده اما موثر شد ...

07/27/2022 14:15:35 +04:30

فل یک وسیله اتصال مکانیکی یا الکترونیکی است که توسط یک جسم فیزیکی مانند کلید، کارت کلید، اثر انگشت، رمز امنیتی با ارائه اطلاعات سری باز می شود در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که قفل ها چگونه ساخته و تولید شدند ؟

در ساده‌ترین اجرای خود، یک کلید یک قفل یا مجموعه‌ای از قفل‌ها را به کار می‌گیرد که به طور یکسان کلید می‌خورند، یک سیستم قفل/کلید که در آن هر قفلی که به‌طور مشابه کلید می‌خورد، به همان کلید منحصربفرد نیاز دارد.

کلید به عنوان یک رمز امنیتی برای دسترسی به منطقه قفل شده عمل می کند. قفل ها فقط به افرادی اجازه می دهند که به کلید صحیح دسترسی داشته باشند. در سیستم‌های مکانیکی قفل / کلید پیچیده‌تر، دو کلید مختلف که یکی از آنها به عنوان کلید اصلی شناخته می‌شود، برای باز کردن قفل کار می‌کنند.

اولین قفل ساخته بشر

قفل ها بیش از 6000 سال مورد استفاده قرار گرفته اند، که یک نمونه اولیه در خرابه های نینوا، پایتخت آشور باستان کشف شده است. قفل هایی مانند این به قفل پین چوبی مصری تبدیل شدند که شامل یک پیچ و مهره، یراق یا اتصال درب و کلید بود. هنگامی که کلید وارد می شود، پین‌های داخلی از سوراخ‌های حفر شده در پیچ خارج می شوند و به آن اجازه حرکت می دهند. هنگامی که کلید برداشته می شود، پین ها تا حدی در پیچ می افتند و از حرکت جلوگیری می کنند.

قفل اشوری

قفل بنددار نیز از دوران باستان وجود داشته و شناخته ‌شده ‌ترین طرح قفل و کلید در دنیای غرب باقی مانده است. اولین قفل های تمام فلزی بین سال های 870 و 900 ظاهر شد و به صنعتگران انگلیسی نسبت داده می شود. همچنین گفته می شود که کلید توسط تئودوروس (Theodorus)در قرن ششم قبل از میلاد اختراع شد .

رومی ها قفل ها و کلیدهای فلزی و سیستم امنیتی ارائه شده توسط بخش ها را اختراع کردند.

رومی‌های مرفه اغلب اشیاء با ارزش خود را در جعبه‌های قفل شده در خانه‌های خود نگه می‌داشتند و کلیدها را به عنوان حلقه در انگشتان خود می‌گذاشتند. این عمل دو فایده داشت: کلید را همیشه در دسترس نگه می‌داشت، در حالی که نشان می‌داد که صاحب آن به اندازه‌ای ثروتمند و مهم است که پول و جواهراتی با ارزش برای حفظ کردن داشته باشد.

نوع خاصی از قفل، که قدمت آن به قرن هفدهم تا هجدهم بازمی‌گردد، اگرچه به‌طور بالقوه قدیمی‌تر از قفل‌های مشابه به قرن چهاردهم بازمی‌گردد، در شهر لیر بلژیک یافت شد ، این قفل‌ها به احتمال زیاد قفل‌های گوتیک هستند، که با شاخ و برگ تزئین شده‌اند، اغلب به شکل V شکل اطراف سوراخ کلید.

قفل گوتیک

قفل های مدرن

با شروع انقلاب صنعتی در اواخر قرن 18 و توسعه همزمان مهندسی دقیق و استاندارد سازی قطعات، قفل ها و کلیدها با پیچیدگی روزافزون ساخته شدند .

قفل ساخت رابرت بارون (Robert Barron)

قفل اهرمی، که از مجموعه ای از اهرم ها برای جلوگیری از حرکت پیچ در قفل استفاده می کند، توسط رابرت بارون (Robert Barron) در سال 1778 اختراع شد. قفل اهرم دو عملکردی او مستلزم آن بود که اهرم را تا ارتفاع معینی با بریدگی شکاف در اهرم بلند کنید، بنابراین بلند کردن بیش از حد اهرم به همان اندازه بد بود که اهرم را به اندازه کافی بلند نکنید. امروزه نیز از این نوع قفل استفاده می شود .

قفل ساخت جرمیا چوب (Jeremiah Chubb)

قفل اهرمی در سال 1818 توسط جرمیا چوب (Jeremiah Chubb  ) بسیارتوسعه یافت. یک دزدی در بندر پورتسموث باعث شد تا دولت بریتانیا مسابقه ای را برای تولید قفلی که فقط با کلید خود باز می شود، اعلام کند جرمیا چوب قفل خود  را توسعه داد، که دارای یک ویژگی امنیتی یکپارچه است که می‌تواند تلاش‌های دسترسی غیرمجاز را خنثی کند. پس از اینکه یک قفل‌ شکن آموزش دیده نتوانست قفل را پس از 3 ماه بشکند،مبلغ 100 پوند به جرمیا چوب اعطا شد.

در سال 1820، جرمیا به برادرش چارلز پیوست و شرکت قفل خود را به نام چوب (Chubb) راه اندازی کرد. چوب(Chubb) پیشرفت های مختلفی در قفل خود ایجاد کرد، طراحی بهبود یافته او در سال 1824 به کلید تنظیم کننده خاصی برای تنظیم مجدد قفل نیاز نداشت. تا سال 1847 کلیدهای او به جای چهار اهرم از شش اهرم استفاده می کردند. و بعداً دیسکی را معرفی کرد که به کلید اجازه عبور می داد اما میدان دید را محدود می کرد و اهرم ها را از هر کسی که سعی می کرد قفل را انتخاب کند پنهان می کرد. برادران چاب همچنین حق ثبت اختراع اولین گاوصندوق ضد سرقت را دریافت کردند و تولید آن را در سال 1835 آغاز کردند.


قفل جرمیا چوب

قفل ساخت جوزف براما (Joseph Bramah)

طرح های بارون و چوب براساس استفاده از اهرم های متحرک بود، اما جوزف براما (Joseph Bramah)، روشی جایگزین را در سال 1784 توسعه داد. قفل او از کلید استوانه ای با بریدگی های دقیق در امتداد سطح استفاده می کرد. این اسلایدهای فلزی را که مانع از چرخش پیچ به یک تراز دقیق می‌شد، حرکت می‌داد و به قفل اجازه می‌داد باز شود. این قفل در حد توانایی های ساخت دقیق آن زمان بود و به گفته مخترع آن غیرقابل انتخاب بود. در همان سال براما شرکت Bramah Locks  را راه اندازی کرد و "چالش قفل" را در ویترین مغازه خود از سال 1790 به نمایش گذاشت وبرای هنرمندی که می تواند ابزاری بسازد که این قفل را بچیند یا باز کند پاداش 200 پوندی در نظر گرفت ، این چالش بیش از 67 سال پابرجا بود تا اینکه در نمایشگاه بزرگ سال 1851، قفل ساز آمریکایی آلفرد چارلز هابز(Alfred Charles Hobbs) توانست قفل را باز کند و به دنبال برخی بحث ها در مورد شرایطی که در آن قفل را باز کرده بود، جایزه به او اهدا شد. تلاش هابز به 51 ساعت نیاز داشت.

قفل چالش

قفل ساخت لینوس ییل جونیور(.Linus Yale Jr)

اولین حق ثبت اختراع برای قفل پین دار در سال 1805 به پزشک آمریکایی آبراهام اواستنسبری (Abraham O. Stansbury) در انگلستان اعطا شد، اما نسخه مدرن، که امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرد، توسط لینوس ییل پدر(Linus Yale Sr) آمریکایی در سال 1848 اختراع شد. این طراحی قفل از پین هایی با طول های مختلف برای جلوگیری از باز شدن قفل بدون کلید صحیح استفاده می کرد. در سال 1861، لینوس ییل جونیور(Linus Yale Jr) از قفل اصلی 1840 الهام گرفت که توسط پدرش طراحی شده بود، بنابراین یک کلید تخت کوچکتر با لبه های دندانه دار و همچنین پین هایی با طول های مختلف در خود قفل اختراع و ثبت کرد. قفل سنجاقی که هنوز هم استفاده می شود. قفل ییل اساساً نسخه توسعه یافته تری از قفل مصری است.

قفل ییل

علیرغم برخی پیشرفت‌ها در طراحی کلید از آن زمان، اکثر قفل‌های امروزی همچنان انواعی از طرح‌های اختراع شده توسط براما(Bramah) ، چوب (Chubb) و ییل (Yale) هستند.

یک قفل حفره دار از مجموعه ای از موانع یا قسمت ها برای جلوگیری از باز شدن قفل استفاده می کند مگر اینکه کلید صحیح وارد شود. کلید دارای بریدگی ها یا شکاف هایی است که مطابق با موانع موجود در قفل است و به آن اجازه می دهد آزادانه در داخل قفل بچرخد. قفل‌های نگهدارنده معمولاً برای برنامه‌های با امنیت پایین رزرو می‌شوند، زیرا یک کلید اسکلتی با طراحی خوب می‌تواند با موفقیت طیف گسترده‌ای از قفل‌های محافظ را باز کند.

انواع قفل ها

  • قفل پین دار از مجموعه ای از پین ها برای جلوگیری از باز شدن قفل استفاده می کند مگر اینکه کلید صحیح وارد شود. کلید دارای یک سری شیار در دو طرف تیغه کلید است که نوع قفلی که کلید می تواند به آن سر بخورد را محدود می کند. همانطور که کلید به داخل قفل می لغزد، شیارهای افقی روی تیغه با قسمت های موجود در راه کلید قرار می گیرند و اجازه ورود یا عدم ورود به سیلندر را می دهند. مجموعه ای از دندانه ها و بریدگی های نوک تیز روی تیغه ، سپس به پین ​​ها اجازه می دهد تا به سمت بالا و پایین حرکت کنند تا زمانی که با خط برشی استوانه داخلی و خارجی همخوانی داشته باشند و به سیلندر یا بادامک اجازه می دهند آزادانه بچرخند و قفل را باز کند. یک پایه اضافی به نام پین اصلی بین پایه های کلید و درایور در قفل هایی که کلید اصلی را می پذیرند وجود دارد تا به دوشاخه اجازه دهد تا در ارتفاعات چند پایه بچرخد.

قفل پین دار

  • قفل سیلندر دیسکی از دیسک های نگهدارنده چرخان شکاف دار تشکیل شده است.
  • قفل اهرمی از مجموعه ای از اهرم ها برای جلوگیری از حرکت پیچ در قفل استفاده می کند. قفل‌های اهرمی معمولاً در داخل درهای چوبی یا برخی از اشکال قدیمی‌تر قفل‌ها، از جمله قفل‌های آتش نشانی فرو رفته‌اند.

برای دیدن انواع قفل های تولیدی برند کلون کلیک کنید


قفل اهرمی

  • قفل مغناطیسی یک مکانیسم قفل است که به موجب آن کلید از آهنرباها به عنوان بخشی از مکانیسم قفل و باز کردن قفل استفاده می کند. یک کلید مغناطیسی از یک تا چندین آهنربای کوچک استفاده می‌کند که جهت آن قطب شمال و جنوب با ترکیبی برای فشار دادن یا کشیدن لیوان‌های داخلی قفل برابر است و در نتیجه قفل آزاد می‌شود.
  • قفل الکترونیکی با استفاده از جریان الکتریکی کار می کند و معمولاً به یک سیستم کنترل دسترسی متصل می شود. علاوه بر پین و لیوان مورد استفاده در قفل‌های استاندارد، قفل‌های الکترونیکی پیچ یا سیلندر را با استفاده از بخشی به نام محرک به موتور داخل در متصل می‌کنند.
  • قفل هوشمند یک قفل الکترومکانیکی است که با استفاده از یک کلید رمزنگاری و پروتکل بی سیم دستورالعمل قفل و باز کردن درب را از دستگاه مجاز دریافت می کند. قفل‌های هوشمند معمولاً در مناطق مسکونی استفاده می‌شوند که اغلب با تلفن‌های هوشمند کنترل می‌شوند. قفل های هوشمند در فضاهای کاری و دفاتر برای فعال کردن ورود بدون کلید به دفتر استفاده می شود.

اگرچه نصب و تعویض کلیدها بخش مهمی از قفل سازی است، اما قفل سازهای مدرن در درجه اول در نصب مجموعه های قفل با کیفیت بالا و طراحی، اجرا و مدیریت سیستم های کلید و کنترل کلید نقش دارند. معمولاً از قفل سازها خواسته می شود تا سطح خطر را برای یک فرد یا مؤسسه تعیین کنند و سپس ترکیب مناسبی از تجهیزات و سیاست ها را برای ایجاد یک "لایه امنیتی" توصیه و اجرا کنند.

تکثیر کلید

برش کلید سنتی روش اصلی تکثیر کلید است. این یک فرآیند تفریق کننده است که به دلیل فرآیند فلزکاری برش نامگذاری شده است، که در آن یک کلید خالی صاف آسیاب می شود تا به شکل کلید قالب (اصلی) باشد. این فرآیند تقریباً مراحل زیر را دنبال می کند:

   کلید اصلی در یک گیره در یک ماشین نصب می شود، با یک جا خالی متصل به یک گیره موازی که به صورت مکانیکی به هم متصل شده است.

   کلید اصلی در امتداد یک راهنما با حرکتی که از شکل کلید پیروی می کند، حرکت می کند، در حالی که صفحه خالی به همان شکل در برابر چرخ برش توسط پیوند مکانیکی بین رذایل حرکت می کند.

   پس از برش، کلید جدید با مالش دادن آن با یک برس فلزی برای از بین بردن ذرات فلز که می تواند به طور خطرناکی تیز و قفل شده باشد، جدا می شود.

برش کلید مدرن، کلید مکانیکی را با فرآیندی جایگزین می‌کند که در آن کلید اصلی به صورت الکترونیکی اسکن می‌شود، توسط نرم‌افزار پردازش می‌شود، ذخیره می‌شود، سپس هنگام تولید کلید برای هدایت چرخ برش استفاده می‌شود. قابلیت ذخیره کپی های الکترونیکی شکل کلید، امکان ذخیره اشکال کلید را برای برش کلید توسط هر طرفی که به تصویر کلید دسترسی دارد، می دهد.

دستگاه های مختلف برش کلید کم و بیش خودکار هستند و از تجهیزات مختلف آسیاب یا سنگ زنی استفاده می کنند و از طراحی کلیدهای کپی کننده اوایل قرن بیستم پیروی می کنند.

تکثیر کلید در بسیاری از فروشگاه‌های سخت‌افزار خرده‌فروشی و به‌عنوان خدمات قفل‌ساز تخصصی موجود است، اگرچه ممکن است کلید خالی صحیح در دسترس نباشد. اخیراً، خدمات آنلاین برای کپی کردن کلیدها در دسترس قرار گرفته است.

klun

شرکت کوبه تجارت مبین با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه یراق آلات ساختمانی مفتخر است که از سال 1389 محصولاتی فاخر از جمله دستگیره های درب های چوبی، قفل و یراق آلات گوناگون به نام ایران عزیز را تولید و عرضه نماید.این محصولات با نام تجاری کلون که نمایانگر پیشینه و اصالت پارسی آن است،توانسته جایگاه خود را در عرصه ی داخلی و بین المللی به دست آورد و آوازه هنر اصیل ایرانی را به گوش همگان بسپارد. همچنین از آنجا که شایستگی هم میهنان عزیزمان در برخورداری از بهترین ها باور پیوسته مدیران این مجموعه میباشد، در راستای انجام این مهم افزون بر بکارگیری فناوری روز دنیا و تولید بیش از 800 نوع محصول مطابق با استاندار و گواهینامه های بین المللی،با بهره گیری از نظرات ارزشمند مصرف کنندگان از طریق ارتباط مستمر تلاش میکند تا برای ارتقای کمی و کیفی محصولات خود گامی نوین بردارد. تمام تلاش مجموعه کلون که با بیش از 450 پرسنل در فرایند تولید و عرضه و نمایندگان متعدد در سراسر کشورفعالیت میکند این است که برای حفظ حقوق مصرف کنندگان در سال رونق تولید با هدف عرضه محصولات با برترین کیفیت و اقتصادی ترین قیمت بطور تنگاتنگ در جهت حفظ منافع مشتریان خود حرکت نماید. امید آنکه بتوانیم محصولات و خدمات خود را به نحو احسن در اختیار مشتریان و هم میهنان قرار دهیم.

تلفن های تماس

افتخارات ما